back-tarihce

Tarihçe

ABC Holding’in başarı öyküsü, 1972 yılında, Türkiye sanayisi henüz emekleme dönemindeyken başladı. Başer Kardeşler’in bu zor dönemdeki en büyük ortakları, sınırsız hayal güçleriydi. O zamanlar kimsenin aklına bile getiremediği “Bir Türk firması olarak, dünya çapında ürünler üretmek” vizyonu, büyük başarılarının motor gücü oldu.

ABC Deterjan ya da o günkü adıyla Başer Kimya, ilk kurulduğunda yurtiçi ve uluslararası pazarlara kimyasal hammadde üretiyordu. İki yıl gibi kısa bir süre içinde, deterjan hammaddelerinin bu coğrafyadaki ana üreticisi haline geldi ve 70’lerin sonlarında krem deterjan ile ürün pazarına adımını attı.

ABC Holding

1985-1995 yılları arasında Başer Kardeşler’in hayal güçlerinin yanına dev bir güç daha katıldı: Dünya devi Colgate Palmolive, ABC’ye ortak oldu ve ABC Grubu’nun kurumsallaşmasında önemli bir rol oynadı.

İlk kez 1986 yılında Türk tüketicileri ile tanışan ABC markası, şu an temizlik sektöründe dünyanın en bilinen markalarından birisi. Hatta pek çok komşu ülkedeki pazar payı, Türkiye’dekini geçmiş durumda.

ABC, sadece ürünlerin ve süreçlerin tasarımında değil, işgücü yönetimi, satış ve pazarlama, planlama, dağıtım ve maliyet-finans konularında da yenilikçi metotlar uygulamaya devam ediyor. Kurumsal derecelendirme sistemine ilk geçen kurumlardan olması, bu uygulamalardan yalnızca birisi.

ABC Holding

360 derece kalite anlayışına dayanan kurumsal politikası, Holding’in ve markalarının hızlı ve istikrarlı şekilde büyümesini sağlıyor.

İş kalitesini korumak ve aile şirketi yapısından uzaklaşmamak için çok fazla sektöre yayılmayan holdingin tek istisnası, stratejik olarak önem verdiği faktoring. 1998 yılında kurulan ABC Faktoring, başarılarını her geçen gün artırarak faaliyetlerine devam ediyor.

ABC Holding

Geçtiğimiz yıllarda, sadece katma değer yaratabilen ve rekabet gücüne sahip konulara odaklanma kararı alan ABC Holding, deterjan ve finans dışındaki tüm faaliyetlerini tasfiye ederek “100% Odaklı” bir yönetime geçti. Bu stratejik kararın neticeleri de, grubun finansal tablolarına olumlu şekilde yansıdı.

Şimdi ABC Holding geleceğe her zamankinden daha güvenli bir şekilde ilerliyor.

abcbinaABC Holding Şirketleri

harita
ABC Deterjan ABC Factoring
up